Brak zgody rodzica na wyjazd dziecka za granicę



Drugi rodzic nie zgadza się na wakacyjny wyjazd dziecka z Twoim partnerem? Co robić, gdy na horyzoncie pojawia się konflikt?
Planujesz wakacje dla swojego dziecka z nowym partnerem, ale... drugi rodzic nie wyraża zgody? Niestety, taka sytuacja to częsty problem w rodzinach, gdzie rodzice żyją w rozłączeniu. Wspólne decydowanie o ważnych sprawach dziecka może być wyzwaniem, zwłaszcza gdy emocje biorą górę. Ale spokojnie – są na to rozwiązania!
Czy zgodę na wyjazd dziecka muszą wyrazić oboje rodzice?
Tak, co do zasady – tak! Podróż zagraniczna dziecka (a często nawet dłuższy wyjazd krajowy) z osobą trzecią, która nie jest jego rodzicem, to zazwyczaj istotna sprawa dotycząca dziecka. To oznacza, że wymaga zgody obojga rodziców, jeśli oboje mają pełnię władzy rodzicielskiej. Nawet jeśli na co dzień to Ty opiekujesz się dzieckiem i mieszkasz z nim, wyjazd poza granice kraju (lub nawet poza stałe miejsce zamieszkania na dłużej) wymaga zgody drugiego rodzica.
Co zrobić, gdy drugi rodzic nie zgadza się na wyjazd?
Jeśli drugi rodzic nie chce wyrazić zgody na wyjazd dziecka z Twoim partnerem, macie dwie główne drogi postępowania:
Próba mediacji i porozumienia: Zawsze warto najpierw spróbować porozmawiać. Może to być trudne, ale spokojna rozmowa (nawet z udziałem bezstronnego mediatora) często pozwala wyjaśnić obawy drugiego rodzica i znaleźć kompromis. Zdarza się, że obawy wynikają z braku zaufania do nowego partnera – wówczas przekazanie wszelkich informacji o planach podróży, danych partnera czy nawet wspólne spotkanie może pomóc.
Wystąpienie do sądu rodzinnego: Jeśli mediacje zawiodą, a drugi rodzic uporczywie odmawia zgody, jedynym wyjściem jest złożenie wniosku do sądu rodzinnego o rozstrzygnięcie w istotnej sprawie dziecka. Sąd oceni sytuację i zdecyduje, czy wyjazd jest w najlepszym interesie dziecka.
Jak wygląda postępowanie sądowe o rozstrzygnięcie w istotnej sprawie dziecka?
Procedura rozpoczyna się od złożenia wniosku do sądu rejonowego – wydziału rodzinnego i nieletnich, właściwego dla miejsca zamieszkania dziecka. We wniosku musisz dokładnie opisać sytuację:
Kto jest rodzicami dziecka i kto ma pełnię władzy rodzicielskiej.
Dlaczego drugi rodzic odmawia zgody na wyjazd.
Dlaczego uważasz, że wyjazd jest w interesie dziecka (np. korzyści dla dziecka, bezpieczeństwo wyjazdu, doświadczenia, które zdobędzie).
Proponowany termin i miejsce wyjazdu, a także osoba, z którą dziecko ma podróżować.
Do wniosku załączysz wszystkie istotne dokumenty (np. akt urodzenia dziecka, dokumenty potwierdzające Wasze plany podróży).
Sąd po otrzymaniu wniosku wyznaczy termin rozprawy. Wysłucha obu stron, a w niektórych przypadkach może także przesłuchać dziecko (jeśli jest odpowiednio dojrzałe). Po przeprowadzeniu postępowania dowodowego, sąd wyda postanowienie, w którym zdecyduje, czy zgoda na wyjazd zostanie udzielona.
Ile trwa takie postępowanie sądowe?
I tutaj pojawia się bardzo ważna kwestia: czas! Postępowanie sądowe o rozstrzygnięcie w istotnej sprawie dziecka nie jest szybkie. Niestety, nie ma jednej konkretnej liczby dni czy tygodni, bo wszystko zależy od obłożenia danego sądu, tempa pracy sędziego i możliwości kadrowych sekretariatu.
Jedno jest pewne: nie jest to sprawa, którą załatwi się "od ręki" czy na ostatnią chwilę przed wyjazdem! Jeśli planujesz wyjazd w wakacje, a konflikt o zgodę na wyjazd pojawia się np. w czerwcu, istnieje bardzo duże ryzyko, że nie zdążysz z uzyskaniem sądowej zgody przed planowaną podróżą.
Dlatego, jeśli przewidujesz problemy z uzyskaniem zgody od drugiego rodzica, działaj z dużym wyprzedzeniem. Optymalnie jest złożyć wniosek do sądu na kilka miesięcy przed planowanym wyjazdem.
Potrzebujesz pomocy
Kwestie związane z podróżowaniem dzieci i rozstrzyganiem sporów między rodzicami są złożone. Jeśli masz wątpliwości, jak przygotować wniosek do sądu, jak poprowadzić sprawę, albo potrzebujesz wsparcia w negocjacjach z drugim rodzicem, mogę Ci pomóc.
Skontaktuj się ze mną, a wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie dla Ciebie i Twojego dziecka.