Niechciany lokator

Justyna Witkowska

Jak pozbyć się byłego partnera z mieszkania, gdy nie chce się wyprowadzić?

Rozstanie to bez wątpienia trudny moment w życiu każdego człowiek. Sytuacja może się dodatkowo skomplikować , gdy były partner nie chce opuścić mieszkania, które wspólnie zajmowaliście. Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem, najemcą czy współlokatorem, istnieją różne sposoby rozwiązania tego problemu, ale każde z tych rozwiązań wymaga przestrzegania prawa. W tym artykule przeanalizujemy, jakie masz możliwości, aby skutecznie poradzić sobie z tą sytuacją.

Właściciel mieszkania

Jeśli jesteś właścicielem mieszkania, sprawa jest co do zasady prosta. Masz prawo decydować, kto mieszka w Twojej nieruchomości. Na codzień fakt, że w Twoim mieszkaniu zamieszkuje Twój partner nie jest potwierdzony żadną umową na piśmie. Co nie oznacza jednak, że nie wiąże Was żadna umowa! Wiąże - umowa użyczenia mieszkania.

Gdy zatem były partner nie chce się dobrowolnie wyprowadzić, w pierwszej kolejności powinnaś wezwać go do opuszczenia lokalu i wyznaczyć mu odpowiedni termin. Zadbaj o to, żeby wezwanie miało formę pisemną (będzie to miało znaczenie dowodowe na późniejszym etapie).

Jeżeli mimo wezwania partner nadal nie opuścił mieszkania masz możliwość skierowania sprawy do sądu o eksmisję. Niestety procedura ta jest czasochłonna, jednak pozwala na zgodne z prawem usunięcie osoby, która nie ma tytułu prawnego do zamieszkiwania w lokalu.

Najemca mieszkania

Jeżeli wynajmujesz mieszkanie i to Ty jesteś osobą wskazaną na umowie najmu, masz prawo decydować, kto w nim przebywa. Jeśli Twój były partner mieszkał z Tobą bez umowy lub był Twoim gościem, masz prawo wezwać go do wyprowadzki. W sytuacji, gdy nie opuszcza mieszkania, możesz poprosić właściciela mieszkania o wsparcie w rozwiązaniu problemu.

Masz także prawo wystąpienia do sądu o nakaz eksmisji byłego partnera, ale przesłanką do uwzględniania takiego żądania jest to, aby partner swoim rażąco nagannym zachowaniem uniemożliwiał wspólne zamieszkanie

Wspólnie wynajmowane mieszkanie

Sytuacja jest bardziej skomplikowana, gdy oboje byliście najemcami na podstawie jednej umowy najmu. W takim przypadku żaden z partnerów nie może jednostronnie zadecydować o wyrzuceniu drugiego z mieszkania.

Idealnym rozwiązaniem jest oczywiście dojście do porozumienia, które z Was się wyprowadza, a które zostaje i zaktualizowanie umowy najmu z właścicielem mieszkania.

Jeżeli natomiast nie ma między Wami tego porozumienia, żadne z Was nie chce odpuścić, a Tobie zależy, żeby pozostać w wynajmowanym mieszkaniu, masz możliwość skierowania sprawy do sądu. Ale tutaj również wymogiem do nakazania byłemu partnerowi eksmisji jest, aby w rażąco naganny sposób uniemożliwiał wspólne zamieszkanie.

Meldunek – czy ma znaczenie?

Wiele osób uważa, że zameldowanie w mieszkaniu daje prawo do przebywania w nim. To nieprawda!

Meldunek to jedynie administracyjna formalność potwierdzająca miejsce zamieszkania, ale nie daje żadnych praw własności ani najmu. To, że Twój były partner jest zameldowany w Twoim mieszkaniu, nie oznacza, że nie możesz domagać się jego wyprowadzki, jeśli nie ma on tytułu prawnego do przebywania w lokalu.

Co znamienne, nie potrzebujesz zgody swojego partnera na wymeldowanie. Możesz złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie gminy bez zgody partnera, ale uwaga - wniosek zostanie uwzględniony i urząd wyda decyzję o wymeldowaniu tylko wówczas, gdy udowodnisz, że partner nie mieszka już w lokalu.

Wymiana zamków i wyrzucenie rzeczy byłego partnera – czy to legalne?

Kojarzysz te sceny z filmów, gdy po kłótni partnerów jedno z nich wyrzuca rzeczy drugiego za drzwi i zmienia zamki? A czy wiesz, że takie postępowanie nie jest zgodne z prawem!

Nawet jeśli jesteś właścicielem mieszkania, nie masz prawa wymieniać zamków, jeśli partner wciąż tam mieszka i nie doszło do sądowego orzeczenia o eksmisji. Takie działanie może być uznane za naruszenie miru domowego, co jest przestępstwem. Może również prowadzić do roszczeń cywilnych ze strony byłego partnera, jeśli jego rzeczy zostaną zniszczone lub zagubione.

Podsumowanie

Przepisy przepisami, a życie życiem. Pozbycie się byłego partnera z mieszkania może okazać się dużym wyzwaniem, tak z punktu życiowego (emocje, stres, nerwy), ale też prawnego. Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem mieszkania, najemcą, czy współnajemcą, ważne jest, aby postępować zgodnie z prawem i unikać działań na własną rękę, takich jak wymiana zamków czy wyrzucanie rzeczy. Każda sytuacja jest jednak inna, dlatego zawsze warto skonsultować się z prawnikiem, który pomoże dobrać najlepsze rozwiązanie w danej sprawie.

Jeżeli nie wiesz, jak sobie poradzić w takiej sytuacji, zapraszam do kontaktu, chętnie Ci doradzę jakie masz możliwości działania!


Pełnomocnictwo medyczne

Formy zabezpieczenia partnerów nieformalnych w trakcie wyjazdów zagranicznych i awaryjnych sytuacji.