Prezenty w konkubinacie
Jak prawo traktuje prezenty między partnerami?
Obdarowywanie drugiej połówki to jeden z języków miłości - w ten sposób wyrażamy nasze uczucie do drugiej osoby.
Oczywiste jest to, że na co dzień nikt z nas nie zastanawia się, jakie konsekwencje prawne ma podarowanie partnerowi/partnerce prezentu.
Warto jednak zdawać sobie sprawę z prawnych konsekwencji obdarowywania prezentami, co by nie zdziwić się wezwaniem z urzędu skarbowego do zapłaty podatku od spadków i darowizn!
Zacznijmy jednak od tego jak traktować prezenty w nieformalnym związku
Prezentem może być:
pierścionek podarowany partnerce w ramach prezentu świątecznego,
wykupienie dla partnera skoku ze spadochronem,
najnowszy iPhone jako prezent urodzinowy, bo ten stary telefon partnerki, to już do niczego się nie nadaje,
przelew jakiejś kwoty dla partnerki, żeby w ramach prezentu kupiła sobie coś sama, co jej się podoba,
zakup konsoli PlayStation dla partnera tak o, bez okazji, bo zawsze o tym marzył.
Przykładów można wymieniać wiele, ale zauważasz, że tak samo jak różne formy i wartości może przyjmować prezent, tak różne mogą być okoliczności jego wręczenia oraz różne mogą być motywy obdarowania partnera/partnerki.
To powoduje, że prezent może być traktowany jako darowizna lub użyczenie.
Darowizna
Darowizna niesie za sobą najdalej idące skutki - dochodzi bowiem do przeniesienia prawa własności rzeczy z partnera darującego na rzecz partnera obdarowanego. Z momentem obdarowania stajemy się właścicielem takiego prezentu i możemy swobodnie decydować w jaki sposób będziemy z niego korzystać.
Użyczenie
Użyczenie polega na bezpłatnym zezwoleniu używania rzeczy przez określony lub nieokreślony czas. W tym przypadku nie dochodzi do przejścia prawa własności rzeczy darowanej, co oznacza, że partner darujący nadal pozostaje jej właścicielem i to on decyduje o tym jak rzecz będzie wykorzystywana.
Świadczenie nienależne
Jest jeszcze jeden sposób zakwalifikowania prezentu - jako świadczenia nienależnego. Ta konstrukcja ma zastosowanie wówczas, gdy związek się rozpada i partnerzy zaczynają podnosić roszczenia o zwrot prezentów, które podarowali w trakcie trwania związku.
Na potrzeby tego wpisu temat ten nie ma znaczenia, a do kwestii rozliczeń między byłymi partnerami przejdę w kolejnych publikacjach.
Konsekwencje
No dobrze, to jakie są konsekwencje zakwalifikowania prezentu jako darowizny lub jako użyczenia?
Ma to znaczenie z punktu widzenia prawa podatkowego - jeżeli prezent kwalifikujemy jako darowiznę, to musimy pamiętać o podatku od spadków i darowizn!
Co do zasady uzyskanie darowizny wiąże się z obowiązkiem zapłacenia podatku.
W tym zakresie partnerzy, mimo że są sobie bardzo bliscy, razem żyją, tworzą rodzinę, nie zostali przez ustawodawcę zaliczeni do tzw. grupy zerowej, która jest zwolniona z podatku od spadków i darowizn.
Dobra wiadomość brzmi: kwota wolna od podatku - tzn. nie będziemy musieli płacić podatku, jeżeli wartość darowizny nie przekracza kwoty wolnej od podatku, która obecnie (stan na listopad 2023 rok) wynosi 5 733 zł.
Musisz jednak pamiętać, jeżeli dostajesz więcej niż jeden prezent od partnera/partnerki w okresie 5 lat, że dla celów podatkowych sumuje się wartość wszystkich prezentów i z momentem przekroczenia ww. kwoty należy zapłacić podatek.
Prawo prawem, a życie swoje
Oczywistym jest, że na codzień nikt z nas nie myśli o takich kwestiach, nie spisuje w notatniku daty otrzymania prezentu, jego wartości i nie pamięta o odprowadzeniu podatku. Co grozi za tę niepamięć?!
O ile już urząd skarbowy dopatrz się, że doszło do oszustwa podatkowego w postaci braku odprowadzenia podatku od darowizny, będziesz zobowiązany do zapłaty podatku w karnej wysokości 20% podstawy opodatkowania, a dodatkowo mogą zostać wyciągnięte wobec Ciebie konsekwencje karno-skarbowe za popełnienie przestępstwa skarbowego.
Czy można się przed tym zabezpieczyć?
Tak, rozwiązanie jest jedno - mieć świadomość, że prezenty w nieformalnym związku, zakwalifikowane jako darowizna, z uwagi na brak zwolnienia podatkowego, podlegają takiemu opodatkowaniu i pamiętać o zapłaceniu podatku w razie przekroczenia kwoty wolnej od podatku.