Rozmowa o finansach w związku
Jak rozmawiać o pieniądzach w związku
Rozmowy o pieniądzach w związku są często traktowane jako temat tabu. Choć finanse odgrywają kluczową rolę w życiu każdej pary, wiele osób unika dyskusji na ten temat z obawy przed konfliktem lub nieporozumieniami. Przyjęło się, że rozmowy o pieniądzach - i to nie tylko w relacjach prywatnych, ale też zawodowych, są zbyt trudne, niewygodne.
Unikanie rozmów o pieniądzach może prowadzić do nieporozumień, a nawet problemów w relacji. W tym wpisie powiem Ci jak skutecznie i bezpiecznie rozmawiać z partnerem o finansach, aby wzmocnić waszą więź i zbudować zdrowe podstawy dla przyszłości. Dowiesz się, dlaczego rozmowy o pieniądzach są tak istotne, kiedy należy je podejmować oraz jak zrobić to w sposób, który zbliży was do siebie zamiast dzielić.
Dlaczego nie rozmawiamy w związku o pieniądzach
Podstawą każdego związku jest komunikacja. W większości przypadków komunikujemy się z partnerem w tematach dla nas przyjemnych. W miarę rozwoju relacji komunikacja powinna ewaluować także w kierunku tematów trudnych, których poruszanie wiąże się z pewnym dyskomfortem, stresem. Takim tematem są właśnie pieniądze!
Główną przyczyną dlaczego unikamy tego tematu tak długo, jak się da, są uwarunkowania kulturowe i to co wynosimy z domu.
Jeżeli w naszym domu nie rozmawiało się o pieniądzach albo rozmowa polegała na kłótniach i krzykach (a to dla dziecka-obserwatora wiązało się z negatywnymi emocjami, stresem, sytuacją kryzysową), to w dorosłym życiu taki człowiek będzie uciekał od tych negatywnych emocji, będzie unikał rozmowy na tematy, które takie emocje wzbudzają.
Innym czynnikiem jest strach - boimy się reakcji partnera i konsekwencji, które z takiej rozmowy mogą powstać.
Kiedy powinniśmy rozmawiać o pieniądzach
Wtedy, kiedy odczuwamy taką potrzebę!
Nie da się sztywno wyodrębnić jakiegoś etapu czy etapów w relacji, kiedy taką rozmowę należałoby z partnerem przeprowadzić. Rozmowa o finansach powinna pojawić się zawsze wtedy, gdy odczuwamy taką potrzebę lub gdy życie postawiło nas przed taką sytuacją, gdzie ta rozmowa będzie konieczna.
Tak jak w życiu są różne etapy, tak w relacji mamy różne potrzeby, także te związane z aspektem finansowym. Takim pierwszy punktem, kiedy zazwyczaj pojawia się temat pieniędzy, jest oczywiście decyzja o wspólnym zamieszkaniu i ustalenie zasad ponoszenie kosztów wspólnego życia.
Z punktu widzenia prawniczki od nieformalnych związków, zdecydowanie rozmowa o pieniądzach powinna mieć miejsce przed większym wspólnym wydatkiem - zakup samochodu, zakup nieruchomości lub sfinansowanie jej wykończenia, zainwestowanie pieniędzy w jakąś inwestycję, czy wspólne poprowadzenie biznesu. Są to już znaczne wydatki, które pociągają za sobą pewne konsekwencje prawne, dlatego wtedy powinna między partnerami pojawić się taka rozmowa.
Od czego zacząć rozmowę
Zanim zaczniemy rozmowę z partnerem, powinniśmy sami ze sobą odbyć "budżetową randkę". Co to oznacza?
Zadaj sobie sama pytanie:
co potrzebuję ustalić z partnerem,
dlaczego i jak jest to dla mnie ważne,
jaki jest cel rozmowy,
jakie jest moje zdanie w danym aspekcie.
Dopiero po takim samodzielnym poukładaniu sobie własnych myśli i oczekiwań powinnaś zakomunikować partnerowi, że chcesz porozmawiać na dany temat.
Ważne jest, żeby określić cel rozmowy, np. porozmawiajmy o zakupie wspólnego samochodu. Określenie celu rozmowy pomoże skupić się na jego osiągnięciu i wyznacza kierunek, w którym rozmowa powinna przebiegać.
Daj partnerowi przestrzeń i czas do przemyśleń!
Pewnie nie zawsze będzie to konieczne, ale jeżeli partner w odpowiedzi na Twój komunikat poprosi o chwilę namysłu - daj mu tę przestrzeń. To czas, kiedy partner powinien wykonać swoją budżetową randkę z samym sobą.
To pozwoli Wam na sprawniejsze przeprowadzenie rozmowy, która będzie bardziej merytoryczna.
Oczywiście pamiętamy o zasadach dobrej komunikacji i o tym, że gramy do jednej bramki!
Partner nie chce rozmawiać o pieniądzach - co wtedy?
Ciężko jest zmusić kogoś do rozmowy.
Unikanie tego tematu przez partnera może być dla Ciebie sygnałem, że jest to dla niego trudny i nieprzyjemny temat. Możesz wówczas spróbować ustalić, co takiego wydarzyło się w przeszłości, że partner reaguje w taki sposób na tematy związane z finansami. Jest to z pewnością sprawdzian dla relacji - czy jest na tyle silna i czy ufamy sobie na tyle, żeby podzielić się ze sobą swoimi negatywnymi doświadczeniami i traumami.
Jeżeli próba ustalenia powyższego nie powiedzie się albo ustalisz, że odmowa nie jest związana z jakimś głębszym problemem, to również masz informację zwrotną: w mojej relacji jest jakiś problem komunikacyjny.
I tutaj już powinniśmy zastanowić się, czy takie niczym nieuzasadnione odmawianie rozmowy na temat pieniędzy, które determinują jakość naszego życia, jest dla nas komfortowe, czy chcemy mimo to wchodzić w taką relację głębiej, czy czujemy się z taką osobą bezpiecznie.