Ślub kościelny

Justyna Witkowska

Macie ślub, ale nie jesteście małżeństwem!

Czy wiesz, że osoby, które zawarły ślub kościelny w rzeczywistości nie są małżeństwem, ale żyją w konkubinacie!

Obecnie skutek w postaci zawarcia związku małżeńskiego, a w konsekwencji wywołania dalszych skutków prawnych (ustawowa małżeńska wspólność majątkowa), powstaje wyłącznie poprzez zawarcie ślubu cywilnego lub konkordatowego - czyli połączenia w jednej ceremonii ślubu cywilnego i kościelnego.

I o ile w dzisiejszych czasach rzadkością jest decydowanie się wyłącznie na ślub kościelny (raczej jest to wybór pomiędzy ślubem konkordatowym a ślubem cywilny), to przed wprowadzeniem ślubu konkordatowego, tj. przed 1998 rokiem zdarzało się, że młode pary decydowały się wyłącznie na ślub kościelny. 

Dotyczy to przede wszystkim pokolenia wojennego i powojennego, gdzie w pierwszym przypadku nie było możliwości zawarcia ślubu państwowego albo były one bardzo ograniczone (np. na ziemiach okupowanych lub wcielonych do III Rzeszy), a w drugim ludzie nie chcieli brać ślubu państwowego z uwagi na obowiązujący w PRL-u ustrój. 

Efekt dzisiaj jest tego taki, że gdy np. umiera jeden ze “współmałżonków” okazuje się, że ten drugi nie dziedziczy po nim, bo przecież nie byli w świetle prawa małżeństwem …

Czy można zatem coś zrobić, żeby “naprawić” taki stan rzeczy?

Tak - widzę tutaj dwa rozwiązania: 

  1. Wzięcie ślubu cywilnego.

  2. Podpisanie umowy konkubenckiej.


O umowie konkubenckiej pisałam więcej tutaj - zachęcam Cię do zapoznania się z tym wpisem!


Pełnomocnictwo medyczne

Formy zabezpieczenia partnerów nieformalnych w trakcie wyjazdów zagranicznych i awaryjnych sytuacji.