Partner nie chce podpisać umowy
Umowa partnerska jako zabezpieczenie finansów w związku
Jeżeli czytasz mojego bloga regularnie to z pewnością już wiesz, że umowa partnerska jest obecnie jedyną możliwością na realne zabezpieczenie interesów finansowych w nieformalnym związku.
Więcej na ten temat przeczytasz w tych wpisach:
Umowa konkubencka - sposób na zabezpieczenie interesów majątkowych i osobistych w konkubinacie
Brak umowy konkubenckiej - co się stanie, gdy jej nie podpiszesz?
Żeby w ogóle doszło do podpisania takiej umowy powinniście wypracować razem z partnerem wspólne podejście do spraw majątkowych w związku: jak będziecie się dzielić wspólnymi wydatkami, jak będziecie finansować wyjazdy wakacyjne, zakup wartościowych przedmiotów itd.
Jak przeprowadzić taką rozmowę - pisałam o tym w poprzednim wpisie, który znajdziesz tutaj.
Umowa partnerska jest takim podsumowaniem Waszych wspólnych ustaleń w zakresie finansów i porządkuje oraz utrwala to, co wypracowaliście podczas rozmowy.
Partner nie zgadza się na umowę - co robić?
Zdecydowanie zbyt mało zawieranych jest umów partnerskich w stosunku do ilości nieformalnych związków. Z moich obserwacji wynika, że do podpisania umowy w związku nie dochodzi najczęściej dlatego, że jedno z partnerów nie chce takiej umowy zawrzeć.
Co zrobić, gdy partner odmawia podpisania takiej umowy?
Zrozum partnera, to on Cię zrozumie!
Kluczową kwestią, od której należałoby zacząć to ustalenie z jakiego powodu partner nie chce podpisać umowy partnerskiej.
I może Ci się to wydawać oczywiste, ale kiedy pytam (najczęściej) klientki, dlaczego partner nie zgadza się na podpisanie umowy w odpowiedzi, słyszę: w zasadzie, to nie wiem.
Możesz stawać na rzęsach, ale dopóki nie poznasz przyczyny odmowy, nie przekonasz partnera do podpisania umowy. A przyczyny tej odmowy mogą być różne:
może partner obawia się, że taka umowa sugeruje brak wzajemnego zaufania,
albo że podpisywanie takich dokumentów zniszczy romantyzm w związku,
może to wynikać z nieprzyjemnych doświadczeń związanych z zawieraniem umów, niekoniecznie partnerskich.
Porozmawiaj z Twoim partnerem i poproś, aby wyjaśnił Ci z jakiego konkretnie powodu wynika jego odmowa. Ważne jest to, żeby nie oceniać tego powodu, ale postarać się go zrozumieć.
Pokaż swoje intencje
Znając powód, dla którego partner odmawia podpisania umowy, łatwiej będzie Ci przygotować argumenty, za pomocą których partner może zmieni zdanie.
Tak jak wcześniej partner podzielił się z Tobą swoimi obawami, tak teraz Ty powinnaś wyjaśnić partnerowi dlaczego dla Ciebie i dla Waszego związku podpisanie umowy jest dobrym rozwiązaniem.
Możesz do tego wykorzystać m.in. następujące argumenty:
Celem podpisania umowy partnerskiej nie jest ograniczenie związku, ale zabezpieczenie Waszej wspólnej przyszłości, zwłaszcza w kontekście dużych inwestycji, takich jak zakup działki i budowa domu.
Umowa partnerska to forma dbania o wspólne interesy i zapobiegania potencjalnym konfliktom w przyszłości.
Zawarcie umowy będzie potwierdzeniem dotychczas ustalonych zasad w kwestiach majątkowych i będzie gwarantem poczucia bezpieczeństwa finansowego dla każdej ze stron.
Szukaj kompromisu
Związek dwóch osób, także nieformalny, to sztuka kompromisu. Także w kwestiach finansowych.
Dlatego, jeżeli rozmowy z partnerem nie przyniosą porozumienia możesz zasugerować udział mediatora lub prawnika, który pomoże Wam zrozumieć, jak umowa partnerska może być korzystna dla obu stron.
Pewnym rozwiązaniem jest skorzystanie z innych form zabezpieczenia, które będą akceptowalne dla obojga partnerów, np. spisanie testamentu, wspólne konto oszczędnościowe z zasadami wycofania środków lub inna forma pisemnego porozumienia, które nie jest formalną umową.
Nie podpiszę i koniec kropka!
Jeżeli mimo podejmowanych prób nie uda Ci się ustalić, dlaczego partner nie chce podpisać umowy albo nie uda Ci się przekonać partnera do jej zawarcia, powinnaś zastanowić się, na ile brak zabezpieczenia finansowego w formie umowy partnerskiej jest dla Ciebie problemem nie do przejścia w relacji.
Zastanów się co jest dla Ciebie priorytetem - stabilność finansowa czy kontynuowanie związku bez formalnych zabezpieczeń.
Oceń inne aspekty Waszej relacji, tzn. czy partner wspiera Cię w innych obszarach życia, czy czujesz się z nim szczęśliwa, czy jesteś gotowa na wspólne życie mimo różnic w podejściu do finansów?
Związek oparty na kompromisach i wzajemnym zaufaniu może przetrwać nawet bez formalnych zabezpieczeń, ale to wymaga gotowości do zaakceptowania pewnych ryzyk.